Ters Ozmoz (Reverse Osmosis) sistemlerinde kullanılan membran filtrelerin ömrünü uzatmaya yarayan ön filtrasyon sistemi elemanları şu şekildedir:

SEDİMENTASYON FİLTRELER: Şehir şebekesinden gelen sudaki gözle görünen ve/veya görünmeyen partiküllerin çöktürülmesine yarayan ve fiziksel arıtma sağlayan filtrelerdir. Gözenek büyüklükleri birkaç mikron seviyesindedir. Kartuş içerisinde muhafaza edilmektedir ve sanayi tipi arıtmalarda duvara monte edilir.

YÜN / Polimer FİLTRELER: Şehir şebekesinden gelen sudaki gözle görünen ve/veya görünmeyen partiküllerin tutulmasına yarayan ve ön arıtma sağlayan filtrelerdir.

MULTİMEDYA FİLTRE: Bu filtrasyon, içerisinde değişik partikül büyüklüğünde kum (1-3 mm, 3-5 mm) ve antrasit gibi farklı içerikler bulundurduğundan çoklu filtre (multimedya filtre) adını alır. Sudaki fiziksek arıtmayı ve kabaca suyun kokusunu gidermeye ve rengini berraklaştırmaya yarar.

REÇİNE (TANDEM) FİLTRE: Sudaki kimyasal arıtmayı sağlar. Su içerisinde bulunan özellikle kalsiyum, magnezyum gibi su sertliğini belirleyen iyonları tutar ve suyu yumuşatma işlemini gerçekleştirir. Bazı reçine türleriyle özellikle nitrat gibi insan sağlığına zararlı iyonlar da tutulur.

AKTİF KARBON FİLTRE: Aktif karbonun yüksek yüzey alanlı molekülleri sayesinde sudaki Klor bileşenleri ve kokuya sebep olan tüm bileşenler filtre edilir. Berrak, kokusuz ve klorsuz bir su elde edilmiş olur.